< Powrót do strony głównej

Czym jest odszkolnienie (deschooling)?

Odszkolnienie to zjawisko poniekąd związane z opadem jesiennych liści. Początek jesieni to przełomowy czas dla rodziców i dzieci – a zwłaszcza dla tych rozpoczynających swoją przygodę z edukacją domową! Czeka ich sporo wyzwań i pracy, w tym związanej z odszkolnieniem. Część z nich zadaje nam już pytania:

 

 

Wątpliwości pojawiające się w głowie można mnożyć – są one naturalne na samym początku. Koncepcja odszkolnienia odpowiada na część z nich.

 

Okres odszkolnienia to duże wyzwanie dla rodziców
Okres odszkolnienia to duże wyzwanie dla rodziców

 

Trudności w edukacji domowej

 

Nieodłącznym elementem przejścia z tradycyjnego modelu edukacji do edukacji domowej jest proces odszkolnienia – rozpoczęcie nauki w sposób z pozoru niezorganizowany, nieustrukturyzowany, podążający za naturalnymi zainteresowaniami ucznia zamiast za podręcznikiem.

 

Oznacza to, że edukacja domowa jest zupełnie innym modelem edukacji, niż tradycyjna szkoła: nie będzie planów lekcji, ocen, sprawdzianów. Tak naprawdę odszkolnienie jest procesem, który pozwala nam naturalnie zmienić nasze podejście do nauki i sposobów na nią. Wymaga jedynie pełnego uświadomienia sobie, że model szkolnictwa jaki wpajano ludziom od dziesiątek lat nie jest jedynym możliwym, że możemy wyjść poza jego ramy i prowadzić edukację domową po swojemu i zgodnie z ludzką naturą.

 

 

Odszkolnienie – definicja

 

Istnieje wiele definicji odszkalniania, sa one związane z tzw. descholaryzacją społeczeństwa i modyfikowane pod różne metody edukacji domowej. W Internecie znaleźliśmy nawet porównanie okresu odszkolnienia do syndromu odstawienia występującego np. po rezygnacji z cukru! Na bazie naszych doświadczeń stworzyliśmy następującą odpowiedź na pytanie czym jest odszkalnienie:

 

Odszkolnienie to czas, w którym przestajemy układać naukę w sztywne ramy planów i bloków tematycznych – dziecko może podążać za swoimi zainteresowaniami i odkrywać.

 

Definicja odszkolenienia od Szkoły w Chmurze to tylko nasza propozycja, ale uważamy że dobrze opisuje zagadnienie
Definicja odszkolnienia od Szkoły w Chmurze to tylko nasza propozycja, ale uważamy, że dobrze opisuje zagadnienie

 

Jak przeprowadzić proces odszkolnienia?

 

 

W tym zakresie, odszkolnienie stanie się odpowiedzią na wiele naszych wątpliwości i pozostawi to, co w nauce jest najważniejsze – nieskrępowaną ocenami i planami ciekawość poznawania i nauki przez codzienność.

Warto dać sobie na ten proces tyle czasu, ile akurat potrzebujemy, aby edukacja domowa była prawdziwą edukacyjną przygodą.

 

Edukacja domowa i odszkolnienie – pytania i odpowiedzi

 

Odszkolnienie to jedynie fragment zagadnienia, jakie stanowi edukacja domowa w Polsce.  Stworzyliśmy Szkołę w Chmurze, w ramach fundacji – organizacji non profit, aby ulepszać edukację oraz budować społeczność świadomych, aktywnych ludzi, którzy będą zmieniać świat na lepsze.

 

Przygotowane przez nas odpowiedzi na częste pytania dotyczące edukacji domowej w praktyce znajdziesz m.in. pod poniższym adresem www:

 

https://ed.szkolawchmurze.org/