Kalendarz świąt jako inspiracja w edukacji domowej
Kalendarz w XXI wieku? Niewątpliwą siłą edukacji domowej jest możliwość wyjścia poza podręcznikowe ramy zdobywania wiedzy – uczeń jest nieskrępowany w doborze źródeł i materiałów, z których będzie się uczył. W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć, jak szeroko można spojrzeć na inspiracje do nauki w edukacji domowej i przyjrzymy się, czy można znaleźć ciekawe tematy edukacyjne w kalendarzu świąt nietypowych.
Edukacja domowa – kalendarz świąt
2 stycznia to Dzień Przodków na Haiti, na 3 stycznia przypada Święto Powstania Ludowego w Burkina Faso, zaś 4 stycznia wypadają urodziny króla Samoa, a 5 stycznia przypada Joma Shinji w Japonii. Święta związane z określonymi krajami są idealnym pretekstem do rozważań i nauki geografii – poznania, gdzie położone są te kraje (przy okazji oglądania mapy również i inne państwa w bliższym i dalszym sąsiedztwie), rozmowy o strefach czasowych czy o różnych kulturach.
Idąc dalej, kolejny ciekawy temat przychodzi wraz z 9 stycznia, który jest Dniem Ligi Ochrony Przyrody. Podobnie, 17 lutego, czyli Dzień Kota czy 27 lutego – Dzień Niedźwiedzia Polarnego oraz 21 marca, kiedy obchodzi się Światowy Dzień Lasu – wszystkie te święta są doskonałym momentem do zgłębienia tematów związanych z przyrodą i królestwem zwierząt: poznaniem systematyki, cech charakterystycznych dla różnych zwierząt (przykładowo tylko kotów czy niedźwiedzi polarnych), tematu ochrony przyrody oraz sposobów, w jaki można ją chronić. To również możliwość zainicjowania tematu ekologii, który można kontynuować przy okazji innego nietuzinkowego święta: 23 stycznia, czyli Dnia bez Opakowań Foliowych.
Ważne informacje z zakresu biologii i prawidłowego odżywiania można poruszyć przy okazji Dnia Wegetarian przypadającego na 11 stycznia, 25 sierpnia, który jest dniem polskiej żywności, czy 20 marca czyli Dnia Bez Mięsa albo… 9 lutego – Międzynarodowego Dnia Pizzy. Wspólne gotowanie, nauka regionów i kuchni Włoch, rozróżnianie różnych tłuszczów pod kątem zdrowia – to tylko kilka potencjalnych zagadnien edukacyjnych związanych z żywnością. Można również wyjść szerzej: poruszyć odmierzanie wag (do składników) albo historię Włoch (w końcu słynna Margherita jest oparta na fladze kraju).

Kolejnymi nietuzinkowymi świętami, które mogą zachęcić do rozmów, poszukiwań i interpretacji literackich są dni: 18 stycznia – Dzień Kubusia Puchatka, 21 marca – Międzynarodowy Dzień Poezji, 25 marca – Dzień Czytania Tolkiena oraz 27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru. To również znakomita okazja do prześledzenia historii pisma oraz jego rozwoju języka oraz historii książki.
11 kwietnia – Dzień Radia może być okazją do rozmowy o wielu wynalazkach, które zrewolucjonizowały świat. Ale nie tylko 😉 To może być również doskonały pretekst do rozmowy o prawach fizyki.
Ciekawych dat ciąg dalszy
21 kwietnia, czyli rocznica założenia Rzymu to kolejna ciekawa okazja do rozmów o historii i to nie tylko historii Rzymu. Przy okazji można powtórzyć sobie (lub poznać) historię starożytnej republiki, charakterystyczne cechy ustroju starożytnego Rzymu, historię podbojów Imperium Rzymskiego czy w końcu różnice pomiędzy oboma w zakresie architektury czy mitologii.
Pozostając nieco w sztuce, nie sposób nie zwrócić uwagi na dzień 15 maja – Święto Polskiej Muzyki i Plastyki oraz 18 maja czyli Międzynarodowy Dzień Muzeów. Przy okazji tych dni warto porozmawiać o twórcach polskiej sztuki (i nie tylko), charakterystyce stylów w sztuce i historii wyjątkowych dzieł. Zaś przy okazji święta brokatu, które przypada na 26 sierpnia można pokusić się o praktyczne zajęcia sztuki – malarstwo, kolaż czy rysunek 🙂

Równie twórczym dniem może być 31 sierpnia, kiedy wypada Dzień Blogów. Może to być znakomity pretekst do podjęcia prób literackich – rozważań o tym, czym różni się felieton od eseju, jak dobierać słowa, aby nasz przekaz dotarł do naszych odbiorców, czy chociaż czym różni się synonim od antonimu i to wszystko w praktyce 🙂

Na koniec warto posłużyć się inspiracją dnia 15 grudnia, który jest dniem Ludwika Zamenhofa, patrona niejednej polskiej ulicy. W tym zakresie można zainspirować się nie tylko samym Ludwikiem Zamenhofem ale patronami ulic w ogóle. Z pewnością, będzie to nie tylko możliwość do poznania ciekawych biografii, ale również poznania wielu ciekawych faktów historycznych.
Własny kalendarz świąt
Swoboda, jaką daje edukacja domowa, pozwala na dowolne definiowanie materiału i terminów. Do inspiracji i nauki można włączyć daty specjalne znane tylko dziecku lub Wam, np. z krajów w których byliście albo regionu z którego pochodzicie. Nie ma tutaj ograniczeń ani wad, jest natomiast ogromny zysk dla dziecka w postaci dobrego, ciekawego kontekstu do nauki. Jak widać, nawet w innowacyjnym modelu edukacji domowej kalendarz też może się przydać! Doskonale obrazuje fake, iż inspiracje do nauki czerpać z życia codziennego. Nie należy nie oddzielać nauki od życia, lecz pokazywać, że uczymy się po prostu działając.
Platforma Szkoła w Chmurze
Kalendarz to tylko jedno z narzędzi dostępnych dla entuzjastów edukacji domowej. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z platformą Szkoła w Chmurze, gdzie uzniowie realizują podstawę programową, rozwiązując karty pracy na platformie online, bez obowiązkowych lekcji, ocen i sprawdzianów. To nowa ścieżka edukacji zgodna z rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej.