< Powrót do strony głównej

Kalendarz świąt jako inspiracja w edukacji domowej

Kalendarz w XXI wieku? Niewątpliwą siłą edukacji domowej jest możliwość wyjścia poza podręcznikowe ramy zdobywania wiedzy – uczeń jest nieskrępowany w doborze źródeł i materiałów, z których będzie się uczył. W tym wpisie chcielibyśmy przybliżyć, jak szeroko można spojrzeć na inspiracje do nauki w edukacji domowej i przyjrzymy się, czy można znaleźć ciekawe tematy edukacyjne w kalendarzu świąt nietypowych.

 

Edukacja domowa – kalendarz świąt

 

2 stycznia to Dzień Przodków na Haiti, na 3 stycznia przypada Święto Powstania Ludowego w Burkina Faso, zaś 4 stycznia wypadają urodziny króla Samoa, a 5 stycznia przypada Joma Shinji w Japonii. Święta związane z określonymi krajami są idealnym pretekstem do rozważań i nauki geografii – poznania, gdzie położone są te kraje (przy okazji oglądania mapy również i inne państwa w bliższym i dalszym sąsiedztwie), rozmowy o strefach czasowych czy o różnych kulturach.

 

Idąc dalej, kolejny ciekawy temat przychodzi wraz z 9 stycznia, który jest Dniem Ligi Ochrony Przyrody. Podobnie, 17 lutego, czyli Dzień Kota czy 27 lutegoDzień Niedźwiedzia Polarnego oraz 21 marca, kiedy obchodzi się Światowy Dzień Lasu – wszystkie te święta są doskonałym momentem do zgłębienia tematów związanych z przyrodą i królestwem zwierząt: poznaniem systematyki, cech charakterystycznych dla różnych zwierząt (przykładowo tylko kotów czy niedźwiedzi polarnych), tematu ochrony przyrody oraz sposobów, w jaki można ją chronić. To również możliwość zainicjowania tematu ekologii, który można kontynuować przy okazji innego nietuzinkowego święta: 23 stycznia, czyli Dnia bez Opakowań Foliowych.

 

Ważne informacje z zakresu biologii i prawidłowego odżywiania można poruszyć przy okazji Dnia Wegetarian przypadającego na 11 stycznia, 25 sierpnia, który jest dniem polskiej żywności, czy 20 marca czyli Dnia Bez Mięsa albo… 9 lutegoMiędzynarodowego Dnia Pizzy. Wspólne gotowanie, nauka regionów i kuchni Włoch, rozróżnianie różnych tłuszczów pod kątem zdrowia – to tylko kilka potencjalnych zagadnien edukacyjnych związanych z żywnością. Można również wyjść szerzej: poruszyć odmierzanie wag (do składników) albo historię Włoch (w końcu słynna Margherita jest oparta na fladze kraju).

 

Międzynarodowy dzień pizzy to jedna z pozycji naszego kalendarza edukacji domowej
Międzynarodowy dzień pizzy to jedna z pozycji naszego kalendarza edukacji domowej

 

Kolejnymi nietuzinkowymi świętami, które mogą zachęcić do rozmów, poszukiwań i interpretacji literackich są dni: 18 stycznia – Dzień Kubusia Puchatka, 21 marca – Międzynarodowy Dzień Poezji, 25 marca – Dzień Czytania Tolkiena oraz 27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru. To również znakomita okazja do prześledzenia historii pisma oraz jego rozwoju języka oraz historii książki.

 

11 kwietnia – Dzień Radia może być okazją do rozmowy o wielu wynalazkach, które zrewolucjonizowały świat. Ale nie tylko 😉 To może być również doskonały pretekst do rozmowy o prawach fizyki.

 

Ciekawych dat ciąg dalszy

 

21 kwietnia, czyli rocznica założenia Rzymu to kolejna ciekawa okazja do rozmów o historii i to nie tylko historii Rzymu. Przy okazji można powtórzyć sobie (lub poznać) historię starożytnej republiki, charakterystyczne cechy ustroju starożytnego Rzymu, historię podbojów Imperium Rzymskiego czy w końcu różnice pomiędzy oboma w zakresie architektury czy mitologii.

 

Pozostając nieco w sztuce, nie sposób nie zwrócić uwagi na dzień 15 maja – Święto Polskiej Muzyki i Plastyki oraz 18 maja czyli Międzynarodowy Dzień Muzeów. Przy okazji tych dni warto porozmawiać o twórcach polskiej sztuki (i nie tylko), charakterystyce stylów w sztuce i historii wyjątkowych dzieł. Zaś przy okazji święta brokatu, które przypada na 26 sierpnia można pokusić się o praktyczne zajęcia sztuki – malarstwo, kolaż czy rysunek 🙂

 

Haiti i Rzym w naszym kalendarzu to jedynie przykłady - można uczyć dzieci dowolnych krajów i miast
Haiti i Rzym w naszym kalendarzu to jedynie przykłady – można uczyć dzieci dowolnych krajów i miast

 

Równie twórczym dniem może być 31 sierpnia, kiedy wypada Dzień Blogów. Może to być znakomity pretekst do podjęcia prób literackich – rozważań o tym, czym różni się felieton od eseju, jak dobierać słowa, aby nasz przekaz dotarł do naszych odbiorców, czy chociaż czym różni się synonim od antonimu i to wszystko w praktyce 🙂

 

W ramach edukacji domowej należy uczyć dzieci o zwierzętach
W ramach edukacji domowej należy uczyć dzieci o zwierzętach

 

Na koniec warto posłużyć się inspiracją dnia 15 grudnia, który jest dniem Ludwika Zamenhofa, patrona niejednej polskiej ulicy. W tym zakresie można zainspirować się nie tylko samym Ludwikiem Zamenhofem ale patronami ulic w ogóle. Z pewnością, będzie to nie tylko możliwość do poznania ciekawych biografii, ale również poznania wielu ciekawych faktów historycznych.

 

Własny kalendarz świąt

 

Swoboda, jaką daje edukacja domowa, pozwala na dowolne definiowanie materiału i terminów. Do inspiracji i nauki można włączyć daty specjalne znane tylko dziecku lub Wam, np. z krajów w których byliście albo regionu z którego pochodzicie. Nie ma tutaj ograniczeń ani wad, jest natomiast ogromny zysk dla dziecka w postaci dobrego, ciekawego kontekstu do nauki. Jak widać, nawet w innowacyjnym modelu edukacji domowej kalendarz też może się przydać! Doskonale obrazuje fake, iż inspiracje do nauki czerpać z życia codziennego. Nie należy nie oddzielać nauki od życia, lecz pokazywać, że uczymy się po prostu działając.

 

 

Platforma Szkoła w Chmurze

 

Kalendarz to tylko jedno z narzędzi dostępnych dla entuzjastów edukacji domowej. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z platformą Szkoła w Chmurze, gdzie uzniowie realizują podstawę programową, rozwiązując karty pracy na platformie online, bez obowiązkowych lekcji, ocen i sprawdzianów. To nowa ścieżka edukacji zgodna z rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

https://ed.szkolawchmurze.org/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *