< Powrót do strony głównej

Kompetencje XXI w. – rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie

 

Kompetencje XXI w. to pojęcie, które pojawia się ostatnio coraz częściej w mediach. Świat pędzi do przodu. Ostatnia dekada przyniosła ze sobą wiele zmian na czele z upowszechnieniem internetu. Największą zmianą w tym zakresie i najbardziej oddziałującą na naszą codzienność jest natłok informacji, często sprzecznych, niepełnych.

 

Umiejętność krytycznego myślenia, zadawania właściwych pytań oraz w konsekwencji trafnego rozumienia i rozwiązywania problemów, wydaje się być w tym zakresie coraz bardziej kluczowa.

 

Jednym z wielu wyzwań jakie niesie codzienność, to umiejętność właściwego zadawania pytań. A może umiejętność zadawania właściwych pytań? No właśnie. Już same rozważania na ten temat, jakie te pytania powinny być nastręczają trudności 😉 Jedno nie pozostawia jednak wątpliwości: to co rozwija człowieka, to właśnie pytania – one podważając status quo naszej wiedzy powodują, że chcemy wiedzieć więcej, szukać więcej, nauczyć się nowego i rozwijać się.

 

 

Kompetencje XXI w. to przede wszystkim nauka kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów
Kompetencje XXI w. to przede wszystkim nauka kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów

 

Kompetencje XXI w. – warto pytać!

 

W czym problem w takim razie? Przecież wystarczy pytać!

 

Otóż nic bardziej mylnego. Szkoła często nie pozostawia czasu i miejsca na pytania uczniów – realizując skomplikowany program nauczania pędzi się zgodnie z kalendarzem roku szkolnego nie zważając na to, że uczymy się właśnie dzięki pytaniom, problemom i wątpliwościom a nie tekstom uczonych się na pamięć.

 

Edukacja domowa stwarza większe możliwości stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Przez swoją odformalizowaną formę pozwala na więcej w szczególności w kwestii doboru źródeł i narzędzi (o tym pisaliśmy np. Tutaj).

 

 

Kompetencje XXI w. zaprocentują w przyszłości, w karierze zawodowej dziecka
Kompetencje XXI w. zaprocentują w przyszłości, w karierze zawodowej dziecka

 

Co z edukacją domową

 

Jakie możliwości dla uczniów stwarza edukacja domowa?

 

Z pewnością uczy ich kreatywnego podejścia do tematu – brak nauczyciela, który powie jak się czegoś uczyć i gdzie poprzestać w szukaniu tej wiedzy, otwiera drogę do krytycznego myślenia, szukania głębiej i zatrzymania się dopiero tam, gdzie kończy nasza ciekawość oraz pobudza samodzielne działanie. W tym samodzielnym działaniu najważniejsze jest samodzielne myślenie, które nie jest uczone utartych schematów spoglądania na te same problemy. Między innymi dlatego tak warto w edukacji domowej otworzyć się na nowe źródła, sięgnąć dalej niż podręcznik.

 

Nauka samodzielności, krytycznego myślenia i poszukiwania wielu rozwiązań z pewnością zaowocuje na przyszłość. Już teraz kreatywność staje się jednym z wielu słów podawanych w CV pracowników, wyświechtaną cechą, którą wpisuje się, bo nie wypada jej nie mieć. Ale jest to również cecha sprawdzana w wielu zadaniach rekrutacyjnych. W końcu w zmieniających się czasach dobrze postawić na ludzi, którzy będą potrafili poszukiwać innowacji i robić rzeczy inaczej – zgodnie ze zmianami. Warto już na etapie edukacji dawać dziecku możliwość rozwoju tych umiejętności, które pozwolą mu się odnaleźć lepiej w zbliżającej się przyszłości. Krytyczne myślenie i umiejętność zadawania pytań, które rozwiążą problemy z pewnością jest taką umiejętnością. Nauczy to również dziecko wyboru i podejmowania decyzji, dostrzegania powiązań między różnymi rzeczami, analizowania danych i informacji i logicznego rozumowania.

 

Warto o tym pamiętać, jak i o słowach jednego z dyrektorów Dell Computer przytocoznych przez Tony’ego Wagnera -: “wczorajsze odpowiedzi nie rozwiążą dzisiejszych problemów”.

 

 

Kompetencje XXI w. – rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie
Kompetencje XXI w. – rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *