Szkoła w Chmurze
Szkoła w Chmurze
26 stycznia 2024
KOMUNIKAT: Szkoła w Chmurze nie może dłużej utrzymywać się wyłącznie z obniżonej dotacji z ministerstwa

Edukacja zaproponowana przez Szkołę w Chmurze, to postawienie ucznia w centrum uwagi i zapewnienie mu całego spektrum wsparcia w rozwoju pasji i talentów, z podstawą programową z jednej strony, a z drugiej z nauczycielem w roli mentora, warsztatami, centrami spotkań czy robotyki i wsparciem psychologicznym.

  • Obniżenie subwencji oświatowej w styczniu 2023 roku znacząco wpłynęło na budżet Szkoły w Chmurze.
  • Wprowadzenie systemu składek było próbą zabezpieczenia funkcjonowania szkoły, ale obecne wpłaty nie pokrywają niezbędnych wydatków 
  • Blisko 11 tysięcy rodziców zadeklarowało 0 zł, co sprawia, że obecna sytuacja finansowa jest trudna.
  • Staramy się zmierzyć z wyzwaniem, podejmując działania w celu przywrócenia subwencji na wcześniejszym poziomie.

Zaczynaliśmy w innych warunkach

Edukacja zaproponowana przez Szkołę w Chmurze, to postawienie ucznia w centrum uwagi i zapewnienie mu całego spektrum wsparcia w rozwoju pasji i talentów, z podstawą programową z jednej strony, a z drugiej z nauczycielem w roli mentora, warsztatami, centrami spotkań czy robotyki i wsparciem psychologicznym. Dzieci i nastolatkowie otrzymują tutaj empatię, naukę korzystania z wolności, czas na relacje, konsultacje, kursy kompetencji, realizowanie swoich pasji i wiele więcej. Z założenia ta cała oferta dostępna była bez konieczności pobierania opłat od rodziców. Taki model jest jednak możliwy tylko przy ministerialnym finansowaniu na poziomie 0,8 tego, co otrzymują uczniowie w tradycyjnej szkole. Przy obowiązującym od roku poziomie 0,2 nie jest to możliwe.

Zoptymalizowaliśmy przez ten rok wydatki. Przeliczyliśmy dokładnie koszty. Wzięliśmy pod uwagę aktualną wysokość dotacji oświatowej i wychodzi na to, że dodatkowa składka, potrzebna na utrzymanie jednego ucznia w naszej szkole na miesiąc, przez pełny rok kalendarzowy (12 miesięcy) to minimum:

– 100 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasach 1-3 szkoły podstawowej
– 200 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasach 4-7 szkoły podstawowej
– 250 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasie 8 szkoły podstawowej oraz w klasach 1-4 liceum

To uśredniony miesięczny koszt. Koszty różnią się w zależności od klasy głównie ze względu na liczbę egzaminów do przeprowadzenia, egzamin ósmoklasisty i maturę.
To kwoty podstawowej składki. Takiej wysokości wpłat potrzebujemy od rodziców miesięcznie, przez cały rok, na kontynuacją nauki ich dzieci w Szkole w Chmurze.

Drastyczna zmiana finansowania

Zmiana finansowania edukacji domowej dla szkół powyżej 200 uczniów została wprowadzona przez ministra Przemysława Czarnka 22 grudnia 2022 roku. Szkoła w Chmurze w połowie roku szkolnego zaczęła otrzymywać czterokrotnie mniej środków niż wcześniej. Wkrótce po decyzji ministra Szkoła zdecydowała, żeby mimo wszystko nie obniżać jakości edukacji. W styczniu 2023 roku zwrócono się do rodziców o dobrowolne wpłaty, podając numer konta, na który można było wpłacać darowizny. W czerwcu 2023 r. udostępniony został panel do składania deklaracji składek w Przestrzeni Rodzica, który ułatwia płatności,  czy przypomina o tym, kiedy kończy się ważność poprzedniej deklaracji. Od września 2023 r. składanie deklaracji w Przestrzeni Rodzica stało się obowiązkowe dla wszystkich rodzin. Dotychczas 11 104 deklaracji została złożonych na wartość 0 zł.

Jaka jest sytuacja finansowa Szkoły?

W Szkole w Chmurze uczy się blisko 30 tys. uczniów. W styczniu na każdego z nich otrzymamy 0,2 subwencji, na łączną kwotę: 4 745 494,58 zł. Zatrudniamy blisko tysiąc nauczycieli i warsztatowców oraz kilkuset innych członków zespołu. To oni na co dzień opiekują się uczniami i rodzicami, czuwają nad egzaminami, platformą, administracją i wszystkim, co niezbędne, by Chmura działała. Same wynagrodzenia tego zespołu w styczniu wynoszą 6 840 842 zł. Z dziurą budżetową będziemy się mierzyć co miesiąc, a np. w maju, w związku z koniecznością zorganizowania matur i egzaminu ósmoklasisty będzie ona jeszcze większa.

Nie zamykamy się na osoby z trudną sytuacją finansową

Mamy pełne zrozumienie dla wyjątkowych i trudnych sytuacji. Chcemy, aby miejsce w naszej szkole mógł znaleźć każdy, kto tego chce i potrzebuje. Chcemy wspólnie tworzyć szkołę i budować naszą społeczność. Osoby, których sytuacja finansowa nie pozwala na wpłacanie kwoty podstawowej co miesiąc, będą miały, jak dotąd, możliwość zadeklarowania mniejszej wpłaty.

Jakie działania podejmujemy w związku z obniżoną subwencją?

Intensywnie działamy nad przywróceniem kwoty subwencji na poziomie z 2022 roku, czyli 0,8. Spotykamy się z politykami, samorządowcami, urzędnikami. Przed świętami wspólnie złożyliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej petycję skierowaną do Minister Edukacji Narodowej – Barbary Nowackiej. Jesteśmy w kontakcie z Wiceminister Edukacji Narodowej – Izabelą Ziętką. Z naszej inicjatywy odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli szkół przyjaznych edukacji domowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ciągle mamy nadzieję na zmiany w rozporządzeniu. Jeśli wysokość subwencji zostanie przywrócona, będziemy mogli zrezygnować z obowiązkowych deklaracji.

Podziel się ze znajomymi
copy link icon
Szkoła w Chmurze
Szkoła w Chmurze

Jesteśmy nowoczesną szkołą podstawową i liceum, dostępną dla każdego dziecka w Polsce! Cieszymy się, że tu jesteś.

Może Cię zainteresować
titel decor

Odwiedź naszego edukacyjnego bloga, na którym piszemy o nauczaniu i edukacji domowej.

Wiadomości z Chmury. Luty 2024

W lutym uczniowie Szkoły w Chmurze odwiedzili Sejm, zorganizowali przedstawienie i zwiedzali Uniwersytet w Białymstoku. A to nie wszystko! Zapraszamy do lektury wiadomości z Chmury!

Dominika Łabędzka-Groszyk
Dominika Łabędzka-Groszyk
18 marca 2024

Wiedzą jak zmieniać świat. W praktyce!

Zorganizowany przez Szkołę w Chmurze Dzień Aktywności Społecznej ściągnął do Warszawy setkę młodych aktywistów, uczniów i uczennic. Zaprezentowali autorskie projekty społeczne. Wszystko we współpracy z warszawskim ratuszem pod hasłem #NGOdlawarszawskiejedukacji.

Szkoła w Chmurze
Szkoła w Chmurze
8 marca 2024

Konferencje – uczniowie Chmury mają głos!

Na konferencjach o polskiej edukacji nie ma bardziej wiarygodnych mówców niż uczniowie opowiadający o swoich doświadczeniach.

Anna Zacharuk
Anna Zacharuk
4 marca 2024

Wiadomości z Chmury. Styczeń 2024

Jak społeczność Szkoły w Chmurze rozpoczęła kolejny rok? Było mnóstwo warsztatów, zabaw karnawałowych, a także przygotowań do matury.

Dominika Łabędzka-Groszyk
Dominika Łabędzka-Groszyk
16 lutego 2024

„Moje dziecko żyje dzięki edukacji domowej!”

W toku jest procedura odwoławcza od decyzji prezydenta Katowic o likwidacji dwóch placówek Szkoły w Chmurze zarejestrowanych w tym mieście. Rodzice, uczniowie oraz przyjaciele szkoły napisali petycję do Śląskiej Kurator Oświaty. Pod pismem do Aleksandry Dyli znalazło się 10 636 podpisów.

Szkoła w Chmurze
Szkoła w Chmurze
14 lutego 2024

Koncepcja na wykreślenie. Czyli urzędnicza gra losem 6 tys. uczniów

Miasto Katowice deklaruje troskę o dobro uczniów. Działa jednak w ramach koncepcji na wykreślenie ich szkół. Brak dialogu, odcinanie finansowania, wyłączanie dostępu, zainteresowanie wiceprezydenta umową najmu przestrzeni Szkole w Chmurze i jej wypowiedzenie przez spółkę, która pismo otrzymała. Błyskawiczna reakcja urzędników po jej wypowiedzeniu i twarda gra w ramach koncepcji, której ślad został w dokumentacji.

Szkoła w Chmurze
Szkoła w Chmurze
1 lutego 2024
left arrow
right arrow
support
Kontakt - Szkoła w Chmurze
phone
(+48) 22 104 31 94
pn/wt/czw/pt: 8:30 - 18:00środa: 11:00 - 18:00

W pilnych sprawach związanych z egzaminami prosimy o kontakt mailowy lub przez czat.

Kontakt do spraw Kształcenia Specjalnego
phone
(+48) 22 104 31 95
pn/wt/czw/pt: 8:30 - 15:00środa: 11:00 - 15:00

Sekretariat Szkoły

pn-pt: 9:00 - 16:30ul. Powązkowska 44C, 01-797 Warszawa

wejście B (od ul. Powązkowskiej), piętro I

Nasze social media

twitteryoutubelinkedin
tiktokinstagramfacebook