Antonina Szkodzińska: Czuję, że teraz uczę się przede wszystkim dla siebie

Zanim przeszłam do Szkoły w Chmurze, miałam ogromne obawy. No bo jak to, nie chodzić do szkoły? Czy w ogóle się czegoś nauczę? Jak zdam egzaminy ósmoklasisty? Czy dam radę? Szkoła w Chmurze wówczas dopiero startowała, dlatego też nie miałam na jej temat tylu informacji na wyciągnięcie ręki, co teraz. Trzeba było iść na żywioł. Po długich (i burzliwych) dyskusjach z rodzicami, podjęliśmy decyzję. Ryzykujemy.

Muszę uczciwie przyznać, że pierwsze tygodnie były ciężkie. Zarówno ja, jak i moi rodzice potrzebowaliśmy czasu by się „odszkolnić” czyli zmienić podejście do szkoły i nauki. Jednakże postanowiliśmy dać szansę edukacji domowej. Zdawałam egzaminy z kolejnych przedmiotów i z każdym następnym podobało mi się coraz bardziej. Będąc przez kilka lat w edukacji domowej, zauważyłam, jak bardzo zmieniło się moje podejście do nauki. Kiedyś uczyłam się, by zdobyć dobrą ocenę lub po prostu zadowolić nauczyciela. Teraz widzę, że nauka to coś co może najzwyczajniej w świecie sprawiać frajdę. Skupiam się na tym co interesuje mnie najbardziej i czuję, że teraz uczę się przede wszystkim dla siebie. Ucząc się w domu, ma się dużo wolnego czasu i czasami potrafi to przyprawić o zawrót w głowie. Jednak daje to też ogromne pole do manewru, jeśli chodzi o rozwijanie swoich zainteresowań.

Od zaczęcia edukacji domowej, wciąż odkrywam nowe pasje i staram się próbować wszystkiego po trochu. Jakiś czas temu dość intensywnie jeździłam konno. Uczę się kilku języków. Bardzo lubię też podróże i zwiedzanie najróżniejszych miejsc, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Mam możliwość działać w organizacji non-profit.

W wolnych chwilach lubię oddawać się różnego rodzaju rękodziełu, takiemu jak malowanie, rysowanie, szydełkowanie czy robienie akcesoriów na modele koni. W tym roku zapisałam się na Uniwersytet Młodzieżowy na kierunek Dietetyka, bo jest to coś co mnie interesuje i z czym chciałabym wiązać przyszłość.

Szkoła w Chmurze zdecydowanie nauczyła mnie samodyscypliny. Lubię planować sobie naukę w takich godzinach, w których czuję, że najwięcej mogę się nauczyć. Czasami wolę zacząć od samego rana, a czasami w ciągu dnia jestem zajęta i siadam do nauki dopiero wieczorem. Uważam, że lepiej jest pracować mądrze, a nie ciężko.

Udało mi się zdobyć 2 miejsce w konkursie plastycznym Słowińskiego Parku Narodowego. Zdałam również odznakę jeździecką. Samodzielnie nauczyłam się szyć na maszynie. Zdałam egzaminy ósmoklasisty z dobrymi wynikami. Zdobyłam też umiejętność gotowania i pieczenia. Zaczęłam bardziej wychodzić z inicjatywą do poznawania nowych ludzi i teraz zdecydowanie łatwiej jest mi się otworzyć na innych.