Gaja: Wszystko zmieniło się, kiedy dano mi wolność, już nie martwię się o pracę

Wcześniej szkoła kojarzyła mi się z formalną instytucją, a podręczniki z dokumentami urzędowymi. Myślałam, że powinnam dostosować się do ściśle określonego szablonu oraz uczyć się na pamięć. Jak jest dzisiaj?

To są dwa różne światy: ja wtedy i ja teraz. Wszystko zmieniło się, kiedy dano mi wolność! Wybór, czego mogę się uczyć i jak (bez podręczników, szukając ciekawostek itd). W Chmurze poczułam, że mogę zdobywać wiedzę tak, jak lubię, a potem przekazać to, czego się dowiedziałam w projektach. Bez stresującego odpytywania i sprawdzania, czego NIE umiem. Przez to polubiłam się uczyć. Wcześniej myślałam, że moją jedyną ścieżką jest działanie artystyczne, bo inne przedmioty były za trudne. Myślałam, że moja kariera w przyszłości jest zależna od ocen z danego przedmiotu, więc skoro nie rozumiałam go, nie lubiłam, to znaczy, że to nie dla mnie. To, czym się interesowałam w czasie wolnym (kosmos, starożytność, psychologia, socjologia, przyroda…), było odmienne od standardowych przedmiotów, jak fizyka, historia, geografia.. A okazało się, że mogę być naukowcem, badaczem. Więc już nie martwię się  o pracę, bo na świecie jest tyle możliwości!