Józefina Chądzyńska: Za dobre wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych otrzymałam stypendium w wysokości 15 tys. złotych oraz naukowe wsparcie i opiekę mentora

Historie z Chmury

Zostałam laureatką programu stypendialnego „Empiriusz”, realizującego edukację wspierającą rozwój uczniów najzdolniejszych, prowadzonego przez Fundację „Empiria i Wiedza”. Znalazłam się w grupie 20 stypendystów ze szkół ponadpodstawowych całej Polski! Za dobre wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych oraz zaangażowanie w inicjatywy społeczne i wolontariat otrzymałam stypendium w wysokości 15 tys. złotych oraz naukowe wsparcie i opiekę mentora. Moje największe pasje to: biologia, inżynieria genetyczna, hydrobiologia, fitopatologia, a także neurokognitywistyka i biochemia. Prawie wszystkie z moich osiągnięć pochodzą z okresu nauki w Chmurze. To idealnie pokazuje, jak ta szkoła pozwoliła mi rozkwitnąć. Ograniczenia, które miałam w szkole tradycyjnej, kolidowały z moją osobowością i multipotencjalizmem, co sprawiło, że czułam jak tracę entuzjazm i radość, a z czasem nawet moja ukochana biologia nie sprawiała mi przyjemności. Niedobory snu, przewlekłe zmęczenie, znaczne utrudnienia w rozwoju moich pasji, nie wypływały na mnie dobrze, ale dzięki Chmurze odzyskałam siebie

Najbardziej w naszej szkole cenię wolność. Szkoła stacjonarna nie raz utrudniała mi udział w warsztatach w laboratorium, skupienie się na swoich pasjach, czy dbanie o balans i dobrostan psychiczny. Często jadę na drugi koniec Polski, by wziąć udział w zajęciach, innym razem prowadzę konsultacje lub warsztaty w sprawie poprawy systemu nauki albo piszę prace na konkursy. Bardzo lubię to, że mogę się przez jakiś czas maksymalnie skupić na jednej rzeczy, np. na jednym egzaminie czy konkursie. Kiedy coś robię poświęcam temu wiele energii i dużo o tym myślę, a w Chmurze nie muszę zajmować się wszystkimi zbędnymi rozpraszaczami. Trzeba jednak świadomie dbać o balans i odpoczynek, bo w edukacji domowej nie ma wyraźnych ram czasowych początku i zakończenia nauki w ciągu dnia.

Zaletą, o której dowiedziałam się dopiero po dołączeniu do Chmury, jest jej społeczność. Spotkałam wielu niesamowitych nauczycieli, którzy są tu z pasji. Mój opiekun pracy badawczej pomagał mi w każdej wolnej chwili, pani na konsultacjach odpowiadała na setki moich pytań, a kolega, którego mogłam tu poznać jeździł ze mną na konkursy i wymieniał się ze mną materiałami naukowymi.Jestem również laureatką Międzynarodowego Konkursu Immerse Education, w którym nagrodą jest udział w „Online Research Program”, prowadzonego przez Oxford i Cambridge University. Moja praca badawcza została zakwalifikowana przez Komitet Główny Olimpiady Biologicznej do półfinału. Zajęłam również piąte miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Biochemicznym i trzecie w Ogólnopolskim Konkursie StartUpowym Econverse. Brałam udział w 23 warsztatach naukowych, na ośmiu uniwersytetach, spędzając około 100 godzin w laboratoriach uniwersyteckich.