Kasia Jończyk: Nowoczesna szkoła to szkoła, gdzie uczysz się poprzez odkrywanie i doświadczanie

Historie z Chmury

Przed przejściem do Szkoły w Chmurze towarzyszyło mi i mojej mamie dużo obaw: czy dam radę? Co ze znajomymi? Czy ja nie zaszyję się w domu? Obaw było wiele! Natomiast zaryzykowałam i była to najlepsza decyzja w moim życiu. Po przyjściu do Chmury okazało się, żę nauka wcale nie musi opierać się na monotonnych i nudnych tekstach w podręcznikach, nauka może być fajna! Nauczyciele mogą być z pasji w szkole.

Będąc w szkole ponadpodstawowej nie raz doświadczyłam hejtu ze strony nauczyciela: „Ty już nigdy się tego nie nauczysz!”, „Ty? Rozszerzenie? Kasia, nie ośmieszaj się”- takie słowa padały w moją stronę z ust nauczycieli. Teraz wiem, że nauczyciel powinien Cię wspierać, kibicować i być, a nie tylko przyjść na lekcje i rozdać sprawdziany. W Szkole w Chmurze zaskoczyło mnie najbardziej podejście nauczyciela do nauki. Tutaj liczy się to, co ciebie zaciekawiło, jak minął ci dzień, jak się dziś czujesz. W liceum czy podstawówce nikt nigdy nie zapytał mnie, jak się dziś czuję. Co ciekawe odkryłam w szkole swoje „supermoce” wiem, że naukę najlepiej przyswajam wieczorem, przy herbacie i świeczce. A jeśli czegoś nie rozumiem, to nic tak dobrze mi nie wytłumaczy, jak pomoce naukowe na telefonie! Mamy tyle super możliwości, a w szkole były one zakazane, czego zupełnie nie rozumiem. Szkoła ma być nowoczesna, ale ta „nowoczesność” w szkołach systemowych kończy się na projektorze. Nowoczesna szkoła to szkoła, gdzie uczysz się poprzez odkrywanie i doświadczanie. Obecnie skupiam się na psychologii. Organizuję kilka spotkań dla społeczności Chmury, staram się szkolić swoją rolę lidera, tak jak nauczyłam się na wyjeździe z Chmury. Jeżdżę na dużo spotkań, a to do Warszawy, a to do krakowa! Uwielbiam to, co robię i wiem, że przygotowuje mnie do pracy z ludźmi.