Tosia Pikuła: Edukacja domowa była dla mnie jednym z etapów w życiu

Historie z chmury

Do Szkoły w Chmurze dołączyłam w 7 klasie. Teraz jestem w liceum plastycznym, ale cieszę się, że w moim życiu był etap edukacji domowej. Dzięki temu patrzę na naukę z innej perspektywy, wiem że sama jestem za nią odpowiedzialna i sama decyduję, jaką ścieżką chcę dalej podążać.

Rysuję od kiedy pamiętam. Kiedy dostałam nowy tablet, zaczęłam rysować cyfrowo. Zainteresowałam się również grafiką. W edukacji domowej miałam więcej czasu na tworzenie oraz udział w różnych projektach artystycznych. Jednym z takich przedsięwzięć było, np. zaprojektowanie pudełka na czekoladki, które miały być prezentem dla nauczycieli Chmury. Oprócz tego miałam udział w rysowaniu ilustracji i komiksów do projektu „Zgraja Chmurzaja” oraz do szkolnej gazetki „Z głową w Chmurze”. Pisałam także reportaże do szkolnej gazety, a nawet tworzyłam rolki na Chmurowym Instagramie. Mam nadzieję, że w liceum plastycznym jeszcze bardziej rozwinę swoje umiejętności artystyczne.

Myślę, że edukacja domowa przygotowuje do dalszej nauki i kariery zawodowej równie dobrze, jak szkoła stacjonarna, a w wielu obszarach nawet lepiej. Dopiero w Chmurze zaczęłam uczyć się dla siebie i korzystać z takich metod, które były dla mnie pomocne.

W Chmurze w końcu zaczęłam samodzielnie planować naukę i swój czas. Na początku było to trudne, ale doszłam do wprawy. Czułam się doceniona nawet wtedy, kiedy efekt moich starań nie był idealny. Mogłam poświęcać czas i uwagę na zagadnienia, które najbardziej mnie ciekawią, np. wymyśliłam i zrobiłam autorską grę planszową, a następnie zaprezentowałam ją na jednym z egzaminów.

Niektórzy mówią, że edukacja domowa rozleniwia, a według mnie jest wręcz odwrotnie, bo dzięki niej to uczeń czy uczennica dbają o to, żeby się czegoś nauczyć. Poza tym ED sprawiła, że stałam się odważniejsza i bardziej otwarta na nowe doświadczenia i nowych ludzi.

Chciałabym ukończyć studia artystyczne. Moim marzeniem jest otwarcie własnego sklepu internetowego, gdzie mogłabym sprzedawać swoje dzieła, może plakaty, może naklejki, pocztówki.