Jak wspierać dziecko emocjonalnie na różnym etapie jego rozwoju oraz czym jest parentyfikacja u dzieci? Posłuchajcie sami!
Po rozmowie z Bogusiem Janiszewskim o tym, co powiedzieć przysłowiowej cioci przy obiedzie, dlaczego szkoła nie działa (bardzo polecamy!), do naszego podcastu zaprosiliśmy Joannę Rawecką, aby porozmawiać o tym jak emocjonalnie wspierać dziecko w procesie edukacji. Oto i pierwszy z dwóch odcinków z Asią:
Joanna Rawecka to psycholożka, psychoterapeutka pracująca z dziećmi, młodzieżą oraz rodzicami, zajmuje się również szkoleniem nauczycieli. Sama o sobie mówi, że jest pasjonatką edukacji – rozwój małego dziecka i gotowość dziecka do uczenia się to tylko przykłady tematów, które zgłębia naukowo. W wolnych chwilach pisuje bajki dla dzieci oraz artykuły z zakresu psychologii rozwojowej w czasopismach psychologiczno- pedagogicznych. Asia wspólnie z Bogusiem napisali książkę “Jak wspierać dziecko w szkole, która nie działa. Poradnik dla rodziców”.
Razem z Asią przyglądamy się emocjonalnym potrzebom dzieci i nastolatków. Rozmawiamy o strategiach, mechanizmach oraz sytuacjach, które pojawią się w relacji osoba dorosła – dziecko, a potem nastolatek. Soczewką do przyglądania się temu wszystkiemu jest właśnie uczenie dziecka świata, jednocześnie metody i wskazówki Asi można stosować dużo szerzej niż tylko w kontekście edukacji. Ważne pytania, które stawiamy to m. in.: czy można dzielić się z dzieckiem swoimi dorosłymi problemami? Jak wspierać dziecko emocjonalnie na różnym etapie jego rozwoju? Czym jest parentyfikacja u dzieci? Jak przygotować dziecko na stawianie czoła trudnościom?